Zatrucie ksylitolem u psów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Sporo towarów obejmuje substancję słodzącą – ksylitol. Niemniej jednak, że ksylitol jest na dobre bezpieczny do spożycia poprzez ludzi, jest trujący dla piesków.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela dobry weterynarz krosno

Podczas minionych kilku latek nastąpił duży wzrost używania substytutów cukru i środków słodzących. Jakimś z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent znajdującym się trunkiem cukrowym znajdującym się w wybranych owocach i warzywach.

Mimo że ksylitol można wyszukać w wielu towarach, jak choćby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on też coraz bardziej modny w chlebach. To znaczy, iż istnieje alternatywę, iż może być dotychczasowy w ciastach i innych czułych przysmakach.

Ksylitol jest także od czasu do czasu ujmowany jako „cukier brzozowy”, dlatego podstawowe jest, ażeby drobiazgowo sprawdzić ewidencję podzespołów przed przekazaniem czegokolwiek psinie. O ile nie jesteś pewien, dniami i nocami przeżyj ostrożność.

Jaka ilość ksylitolu jest zrzędząca dla psinów?

Chociażby nadzwyczaj małe ilości ksylitolu mogą pobudzać patetyczne ambarasy zdrowotne. Zważywszy na wielorakie ilości ksylitolu występujące w różnych materiałach, ilość produktu, która musi zostać wszamana, ażeby pokazała się toksyczność, jest różna.

Z tego powodu nadzwyczaj zasadnicze jest, ażeby wstępnie skontaktować się z łapiduchem weterynarii bądź Vets Now, jeśli wietrzysz, iż Twoje zwierzę skonsumowało jakąkolwiek ilość ksylitolu.

W jakim celu ksylitol jest tak groźny dla psinów?

Poziom monosacharydu we krwi jest kontrolowany przez insulinę, która jest hormonem wyzwalanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie regeneruje uwalniania insuliny, ale u psinów ksylitol jest wielkimi krokami absorbowany i pobudza przenikliwą stymulację uwalniania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do błyskawicznego ubytku szczebla monosacharydu we krwi (hipoglikemii).

Ogromne dawki ksylitolu mogą dodatkowo pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są zwiastuny zatrucia ksylitolem u psinów?

Po spożyciu ksylitolu u czworonogów syndromy napływają zwykle w czasie 30 minut (choć mogą stać się bardzo błyskawiczne ewentualnie toczyć się co więcej do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psinów mogą obejmować:

atak padaczki u psa

jak pies reaguje na petardy?

suka po cesarskim cięciu

grzybica skóry u psa leki

pies wymiotuje co podać

pies ma zatwardzenie

galaretowaty śluz w kupie psa

przegrzanie u psa

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u czworonoga?

Nie trzeba pobudzać wymiotów ani dawać psu niczego doustnie, chyba żeby medyk weterynarii bezpośrednio zaordynuje takie postępowanie. W każdym razie nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, konieczne jest prędkie leczenie poprzez konowała weterynarii. Leczenie może się różnić na tle tego, jak swego czasu Twój wybraniec zeżarł ksylitol.

Opcje leczenia obejmują sprawienie wymiotów, żeby zabronić odleglejszemu absorbowaniu toksyny. Hospitalizacja w sprawie motywu podania glukozy, żeby leczyć hipoglikemię, jeśli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i farmaceutykami broniącymi przed niedociągnięciem wątroby.